Траметес різнобарвний переваги та застосування

Траметес різнобарвний, Trametes versicolor (також відомий як Coriolus versicolor, Poliporus versicolor).

Китайська назва - Юнь Чжи yún zhī (云芝), що перекладається як «хмарний гриб», японська назва kawaratake («гриб на березі річки»).

Його загальна назва англійською Turkey tail «індичий хвіст» походить від його різнокольорових віялоподібних плодових тіл, які ростуть у скупченнях, що перекривають один одного.

Можливо, є найбільш вивченим лікарським грибом з усіх.

Траметес різнобарвний у природі

Trametes versicolor поширений вид грибів із класу базидіоміцетів, які ростуть на колодах, пнях або мертвих стовбурах листяних дерев (наприклад, дуба чи берези) і деяких хвойних порід (наприклад, ялини та сосни) у Північній Америці, Азії, і Європі. Як і багато інших у своєму класі, індичий хвіст є грибом білої гнилі. Ці гриби відіграють важливу роль у розщепленні лігніну в гнилій деревині, залишаючи білясту, м’яку, губчасту целюлозу. Ця дія допомагає повернути поживні речовини в ґрунт, де інші рослини можуть отримати до них доступ для власного росту.

Траметес різнобарвний склад

Траметес має вражаючий спектр первинних і вторинних сполук. Вторинними сполуками є менш відомі лікарські компоненти, такі як фенолкарбонові кислоти, флавоноїди та терпеноїди. Насправді дослідники ідентифікували 38 різних фенольних сполук, включаючи кверцетин і байкалеїн. Кверцитин і байкалеїн — це дві фенольні сполуки, знайдені в інших природних рослинах і травах, які мають неймовірну кількість досліджень і цінність.

Траметес добре відомий своїми полісахаридами, пов’язаними з білками, також відомими як полісахаропептиди (PSP). 

Існує два комерційних продукти PSP, які називаються PSP і PSK. PSK також відомий як полісахарид-K, полісахарид-Kureha або крестин. Як PSP, так і PSK мають молекулярну масу приблизно 100 кДа і, як було показано в доклінічних і клінічних дослідженнях, стимулюють імунну систему.

PSK

Популярна легенда говорить про те, що PSK вперше виявив інженер-хімік, який працював у компанії Kureha Chemical Industry Co. Інженер спостерігав, як сусід покращив своє здоров’я, регулярно пивши чай з Траметеса. Заінтригований, він переконав свого роботодавця дослідити цілющі властивості гриба.

Решта вже історія. PSK був виділений з Траметеса різнобарвного в 1971 році та був комерційно реалізований компанією Kureha Chemicals. У 1977 році Міністерство охорони здоров'я Японії схвалило PSK для клінічного використання. З тих пір його роль у підтримці здоров’я імунної системи в різних ситуаціях, але насамперед в онкології, активно вивчається.

PSP

У 1980-х роках китайські вчені почали тестувати багато штамів T. versicolor і зрештою вибрали штам COV-1 за основу. PSP був виділений із цього штаму професором Цін-яо Яном, і китайський уряд схвалив його для використання в клінічних умовах у 1987 році.

До цього часу було проведено понад 45 незалежних доклінічних і клінічних досліджень, пов’язаних із PSP. Крім того, Державне управління харчових продуктів і медикаментів Китаю також схвалило 13 типів продуктів на основі Траметеса різнобарвного.

І PSK, і PSP належать до групи речовин, які називаються модифікаторами біологічної реакції (BRM). Як неспецифічні імунопідтримуючі засоби, вони працюють для відновлення балансу імунної системи без конкретної мішені.

Враховуючи, що відомо про існування понад 120 штамів грибів індичого хвоста, не всі PSP є однаковими, оскільки це лише загальний термін для полісахаридів, пов’язаних з білками. Молекулярна маса та структура PSP можуть відрізнятися залежно від штаму, умов вирощування та техніки екстракції

Для чого приймають Траметес різнобарвний?

Традиційні лікарі, особливо в Азії, тисячоліттями використовували Траметес. Відповідно до запису про yún zhī у Bencao Gangmu (Compendium of Materia Medica) Лі Ші Чжень, гриб забезпечував здоров’я та довголіття, якщо його споживати регулярно.

Декілька традиційних застосувань Траметеса різнобарвного включають: видалення токсинів, збільшення енергії, видалення зайвої рідини, зміцнення органів, відповідальних за імунну систему, і підтримку функції печінки, легенів і селезінки. Деякі стани, які при яких можлвиво застосовувати Траметес, включають кашель, утруднене дихання, геморой і біль у суглобах.

У традиційній медицині індичий хвіст використовувався для підтримки імунної системи людей з ослабленим імунітетом. Дослідження, проведені in vitro, показують, що Траметес має сильні антиоксидантні властивості та може захистити ДНК від пошкодження вільними радикалами.

Численні дослідження in vivo показали, що екстракти Траметеса різнобарвного мають здатність відновлювати ослаблену імунну систему хворих на рак (Chu et al., 2002).

Крім того, його стимулюючу дію на вироблення інтерферону та інтерлейкінів спостерігали в клітинах людини (Sakagami та ін., 1992; Чу та ін., 2002).

Крім того, повідомлялося про те що екстракти плодових тіл мають сильну противірусну, значна антиоксидантну, гепатопротекторну та болезаспокійливу активність.  (Chu et al., 2002; Cui and Chisti, 2003; Sheikh et al., 2014).

Антимікробна дія екстракту Траметеса різнобарвного проти поширених патогенів, таких як E. coli, P. aeruginosa, S. aureus, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae, L. monocytogenes і Streptococcus pneumoniae, була відзначена в деяких дослідженнях in vivo на тваринах (Chu et al. ін., 2002).

Траметес різнобарвний при онкології

Траметес різнобарвний є джерелом одного з найбільш продаваємих ліків від раку. Зв’язаний з білком полісахарид, відомий як PSK, який також має назву «Крестін»,  продається переважно в Європі та Японії. Дві інші речовини, витягнуті з гриба, PSP і VSP, вивчаються як можливі додаткові засоби лікування раку. Про це свідчать клінічні випробування

PSK («Крестін») і PSP, які показали вражаючі результати при різноманітних ракових захворюваннях, включаючи рак шлунка, стравоходу, легенів, молочної залози та колоректального. PSK і PSP є полісахаридно- білковими комплексами, які розчинні у воді, але нерозчинні в етанолі. PSK містить 34-35% полісахариду (~92% глюкану) і 28-35% білка. Було показано, що PSK посилює виробництво імунних клітин, зменшує побічні ефекти хіміотерапії та променевої терапії, покращує імунний статус та інфільтрацію пухлини дендритними та цитотоксичними клітинами та значно подовжує виживаність при раку шлунка, прямої кишки, стравоходу, носоглотки, матки та легенів.(недрібноклітинних типів), а також у підгрупі HLA В40-ПОЗИТИВНОГО раку молочної залози в поєднанні зі звичайним лікуванням. 

Траметес різнобарвний протимікробна дія

PSK має потужну антимікробну дію проти Candida albicans, Escherichia coli та Listeria. Гриб використовує ці речовини для захисту від гниття. Його традиційне використання в супах і чаях було цілком виправданим для цієї переваги.

Траметес різнобарвний при оксидативному стресі

Окислювальний стрес – це дисбаланс між вільними радикалами та антиоксидантами у вашому організмі. Вільні радикали - це оксигеновмісні молекули з непарним числом електронів. Непарне число дозволяє їм легко реагувати з іншими молекулами. Вільні радикали можуть викликати великі ланцюгові хімічні реакції у вашому тілі, оскільки вони так легко реагують з іншими молекулами. Ці реакції називають окисненням. Вони можуть бути корисними або шкідливими.

Коли вільних радикалів більше, ніж може підтримувати баланс антиоксидантів, вільні радикали можуть почати завдавати шкоди жировій тканині, ДНК і білкам у вашому тілі. Білки, ліпіди та ДНК складають значну частину вашого тіла, тому пошкодження з часом можуть призвести до величезної кількості захворювань.

Однією важливою особливістю Траметесу різнобарвного є здатність його пов’язаних з білками полісахаридів стимулювати супероксиддисмутазу (СОД). СОД є найпотужнішим антиоксидантним ферментом організму, який нейтралізує вільні радикали. 

Траметес різнобарвний при ВІЛ

ВІЛ – у кількох експериментах in vitro було виявлено, що PSK демонструє активність проти ВІЛ різними шляхами:

• Інгібування зворотної транскриптази ВІЛ

• Пригнічення зв'язування вірусу з лімфоцитами

• Інгібування міжклітинної інфекції ВІЛ-1 і ВІЛ-2

Повідомлялося, що використання добавок T. versicolor (3,0 г/день біомаси T. versicolor) покращує імунний статус ВІЛ-пацієнтів і сприяє покращенню ВІЛ-пов’язаної саркоми Капоші.

 

Траметес різнобарвний при герпесі 

Клінічно показано, що добавки T. versicolor зменшують частоту спалахів вірусу простого герпесу (ВПГ), а також показано, що вони інактивують ВПГ залежно від дози.

Траметес різнобарвний при синдромі хронічної втоми

біомаса T. versicolor виявилася багатообіцяючою для лікування синдрому хронічної втоми з активацією імунної системи та підвищенням активності NK-клітин, про які повідомлялося у пацієнтів при дозі 1,5 г/день (3,0/день протягом перших 2 тижнів) протягом 2 місяці.

Траметес різнобарвний для здоров'я кишечника

Все більше досліджень вказують, що наше загальне здоров’я значною мірою залежить від здоров’я нашого кишечника. Склад мікробіоти кишечника впливає на все, від травлення до когнітивних функцій.

Бета-глюкани містять зв'язки, які не можуть бути розщеплені травними ферментами людини. Великі неперетравлювані глікани також не можуть перетинати слизову оболонку кишечника, тому вони повинні залишатися там, поки не будуть використані або виведені (33).

Це означає, що бета-глюкани можуть бути потенційним джерелом пребіотиків, які можуть сприяти зміні здоров’я та складу кишкового мікробіому (33,34).

Полісахариди в Траметесі також можуть позитивно змінити склад мікробіоти. Дослідники виявили, що полісахаридний пептид (PSP) підвищує кількість корисних видів Bifidobacterium і Lactobacillus, одночасно зменшуючи кількість потенційно шкідливих. PSP також знизив pH фекальної мікробіоти, відкриття, яке свідчить про механізм, за допомогою якого PSP може захистити від небажаних загарбників (33).

У рандомізованому відкритому клінічному дослідженні суб’єкти в групі PSP мали чіткі та послідовні зміни в мікробіомі свого кишечника. Ці результати знову демонструють пребіотичний потенціал PSP (35).

Крім того, імуномодулюючі властивості та пребіотична активність PSP також можуть мати ефект контролю ваги, хоча дослідження на людях не проводилися для перевірки цієї теорії (36, 37).

 

Траметес різнобарвний як гепатопротектор

Антиоксидантна дія Траметеса також може допомогти підтримати здоров’я печінки.

Дослідження на тваринах, які вивчають вплив на печінку, зазвичай використовують гепатотоксин чотирихлористий вуглець (CCl4). Цей токсин виробляє АФК і вільний радикал під назвою трихлорметил (CCl3-), які є токсичними для печінки (38). Результати досліджень на тваринах свідчать про те, що PSP може допомогти захистити печінку від CCl3- шляхом регулювання імунної відповіді на вільні радикали, наприклад підвищення рівня захисних антиоксидантів SOD, глутатіонпероксидази (GSH-Px) і глутатіону (GSH) (39). 

Дослідники ідентифікували один полісахаридний пептид (PSP) у Траметесі, який називається PSP-1b1, який мав гепатопротекторну дію на мишей (40). Результати іншого дослідження показали, що миші, які споживали PSP, мали нижчий рівень печінкових ферментів, що вказує на покращене здоров’я печінки (41).

Однак знадобиться більше даних, щоб зробити висновок, чи може PSP мати подібний вплив на людей.

 

Застереження

Ця стаття не є рекомендацією з лікування, встановлення діагнозу або медичної консультації. Вміст носить суто інформативний характер. Зверніться за роз'ясненнями та консультацією до вашого лікаря або відповідного фахівця в галузі охорони здоров'я. 

Інформація про певні продукти наведені у ній не можуть використовуватися для діагностики, лікування усунення симптомів або запобіганню захворювань.

Джерела:

1. Knežević, A., Živković, L., Stajić, M., Vukojević, J., Milovanović, I. & Spremo-Potparević, B. 2015, “Antigenotoxic Effect of Trametes spp. Extracts against DNA Damage on Human Peripheral White Blood Cells,” The Scientific World Journal, <https://www.hindawi.com/journals/tswj/2015/146378/>.

2. Cui, J. & Chisti, Y. 2003, “Polysaccharopeptides of Coriolus versicolor: physiological activity, uses, and production,” Biotechnology Advances, vol. 21, no. 2, pp. 109–122, <https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0734975003000028>

6. Kim, H.S., Hong, J.T., Kim, Y. & Han, S.-B. 2011, “Stimulatory Effect of β-glucans on Immune Cells,” Immune Network, vol. 11, no. 4, p. 191. <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3202617/>

7. Dou, H., Chang, Y. & Zhang, L. 2019, “Chapter Fifteen – Coriolus versicolor polysaccharopeptide as an immunotherapeutic in China,” L. Zhang (ed.),ScienceDirect, Academic Press, <https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877117319300353?via%3Dihub#bb0050>

8. Ohno, R., Yamada, K., Masaoka, T., Ohshima, T., Amaki, I., Hirota, Y., Horikoshi, N., Horiuchi, A., Imai, K. & Kimura, I. 1984, “A randomized trial of chemoimmunotherapy of acute nonlymphocytic leukemia in adults using a protein-bound polysaccharide preparation,” Cancer immunology, immunotherapy: CII, vol. 18, no. 3, pp. 149–154, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6391658/>

9. Harada, M., Matsunaga, K., Oguchi, Y., Iijima, H., Ito, O., Tamada, K., Kimura, G. & Nomoto, K. 1995, “The involvement of transforming growth factor beta in the impaired antitumor T-cell response at the gut-associated lymphoid tissue (GALT),” Cancer Research, vol. 55, no. 24, pp. 6146–6151, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8521406/>

10. Harada, M., Matsunaga, K., Oguchi, Y., Iijima, H., Tamada, K., Abe, K., Takenoyama, M., Ito, O., Kimura, G. & Nomoto, K. 1997, “Oral administration of PSK can improve the impaired anti-tumor CD4+ T-cell response in gut-associated lymphoid tissue (GALT) of specific-pathogen-free mice,” International Journal of Cancer, vol. 70, no. 3, pp. 362–372, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9033641/>

11. Hayakawa, K., Mitsuhashi, N., Saito, Y., Nakayama, Y., Furuta, M., Nakamoto, S., Kawashima, M. & Niibe, H. 1997, “Effect of Krestin as adjuvant treatment following radical radiotherapy in non-small cell lung cancer patients,” Cancer Detection and Prevention, vol. 21, no. 1, pp. 71–77, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9043766/>

12. Nakazato, H., Koike, A., Saji, S., Ogawa, N. & Sakamoto, J. 1994, “Efficacy of immunochemotherapy as adjuvant treatment after curative resection of gastric cancer. Study Group of Immunochemotherapy with PSK for Gastric Cancer,” Lancet (London, England), vol. 343, no. 8906, pp. 1122–1126, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7910230/>

13. Sakamoto, J., Morita, S., Oba, K., Matsui, T., Kobayashi, M., Nakazato, H., Ohashi, Y. & Meta-Analysis Group of the Japanese Society for Cancer of the Colon Rectum 2006, “Efficacy of adjuvant immunochemotherapy with polysaccharide K for patients with curatively resected colorectal cancer: a meta-analysis of centrally randomized controlled clinical trials,” Cancer immunology, immunotherapy: CII, vol. 55, no. 4, pp. 404–411, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16133112/>

14. Yamashita, K., Sakuramoto, S., Mieno, H., Nemoto, M., Shibata, T., Katada, N., Ohtsuki, S., Sakamoto, Y., Hoshi, K., Wang, G., Hemmi, O., Satoh, T., Kikuchi, S. & Watanabe, M. 2015, “Preoperative administration of polysaccharide Kureha and reduced plasma transforming growth factor-β in patients with advanced gastric cancer: A randomized clinical trial,” Molecular and Clinical Oncology, vol. 3, no. 3, pp. 471–478, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471616/>

15. Trovato, A., Pennisi, M., Crupi, R., Paola, R.D., Alario, A., Modafferi, S., Rosa, G.D., Fernandes, T., Signorile, A., Maiolino, L. & Calabrese, S.C. and V. 2017, “Neuroinflammation and Mitochondrial Dysfunction in the Pathogenesis of Alzheimer’s Disease: Modulation by Coriolus versicolor (Yun-Zhi) Nutritional Mushroom,” Journal of Neurology & Neuromedicine, vol. 2, no. 1, <https://www.jneurology.com/articles/pneuroinflammation-and-mitochondrial-dysfunction-in-the-pathogenesis-of-alzheimerrsquos-disease-modulation-by-coriolus-versicolor-.html>

16. Volk, T. 2000, “Tom Volk’s Fungus of the Month for November 2000,” Tom Volk’s Fungi, <https://botit.botany.wisc.edu/toms_fungi/nov2000.html>.

17. Fang, X., Jiang, Y., Ji, H., Zhao, L., Xiao, W., Wang, Z. & Ding, G. 2015, “The Synergistic Beneficial Effects of Ginkgo Flavonoid and Coriolus versicolor Polysaccharide for Memory Improvements in a Mouse Model of Dementia,” Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM, vol. 2015, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4364004/>

18. Ho, C.Y., Lau, C.B.S., Kim, C.F., Leung, K.N., Fung, K.P., Tse, T.F., Chan, H.H.L. & Chow, M.S.S. 2004, “Differential effect of Coriolus versicolor (Yunzhi) extract on cytokine production by murine lymphocytes in vitro,” International Immunopharmacology, vol. 4, no. 12, pp. 1549–1557, <https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1567576904002474>

19. Ng, T.B. 1998, “A review of research on the protein-bound polysaccharide (polysaccharopeptide, PSP) from the mushroom Coriolus versicolor (basidiomycetes: Polyporaceae),” General Pharmacology: The Vascular System, vol. 30, no. 1, pp. 1–4, <https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306362397000761>

20. Yang, S., Zhuang, T., Si, Y., Qi, K. & Zhao, J. 2015, “Coriolus versicolor mushroom polysaccharides exert immunoregulatory effects on mouse B cells via membrane Ig and TLR-4 to activate the MAPK and NF-κB signaling pathways,” Molecular Immunology, vol. 64, no. 1, pp. 144–151, <https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0161589014003150?via%3Dihub#bib0095>

22. Lee, C.-L., Sit, W.-H., Jiang, P.-P., So, I.W.-Y. & Wan, J.M.-F. 2008, “Polysaccharopeptide mimics ciclosporin-mediated Th1/Th2 cytokine balance for suppression of activated human T cell proliferation by MAPKp38 and STAT5 pathways,” Journal of Pharmacy and Pharmacology, vol. 60, no. 11, pp. 1491–9 <https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1211/jpp.60.11.0010>

23. Go, P. & Chung, C.H. 1989, “Adjuvant PSK immunotherapy in patients with carcinoma of the nasopharynx,” The Journal of International Medical Research, vol. 17, no. 2, pp. 141–149, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2656331/>

24. Nishiwaki, Y., Furuse, K., Fukuoka, M., Ota, M., Niitani, H., Asakawa, M., Nakai, H., Sakai, S. & Ogawa, N. 1990, “[A randomized controlled study of PSK combined immuno-chemotherapy for adenocarcinoma of the lung. The Advanced Lung Cancer Immuno-chemotherapy Study Group],” Gan to Kagaku Ryoho. Cancer & Chemotherapy, vol. 17, no. 1, pp. 131–136, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2404455/>

25. Eliza, W.L.Y., Fai, C.K. & Chung, L.P. 2012, “Efficacy of Yun Zhi (Coriolus versicolor) on survival in cancer patients: systematic review and meta-analysis,” Recent Patents on Inflammation & Allergy Drug Discovery, vol. 6, no. 1, pp. 78–87, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22185453/>

26. Brown, D.C. & Reetz, J. 2012, “Single Agent Polysaccharopeptide Delays Metastases and Improves Survival in Naturally Occurring Hemangiosarcoma,” Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM, vol. 2012, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3440946/>

27. Sourav, P. & Girdhari, L. 2017, “The Molecular Mechanism of Natural Killer Cells Function and Its Importance in Cancer Immunotherapy,” Frontiers in Immunology, vol. 8, p. 1124, <https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2017.01124/full>

28. Yamazaki, H., Yoshioka, Y., Inoue, Takehiro, Tanaka, E., Nishikubo, M., Sato, T., Ishida, T., Nakamura, H. & Inoue, Toshihiko 2002, “Changes in natural killer cell activity by external radiotherapy and/or brachytherapy,” Oncology Reports, vol. 9, no. 2, pp. 359–363, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11836608/>

29. Torkelson, C.J., Sweet, E., Martzen, M.R., Sasagawa, M., Wenner, C.A., Gay, J., Putiri, A. & Standish, L.J. 2012, “Phase 1 Clinical Trial of Trametes versicolor in Women with Breast Cancer,” ISRN oncology, vol. 2012, p. 251632, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3369477/>

30. Chay, W.Y., Tham, C.K., Toh, H.C., Lim, H.Y., Tan, C.K., Lim, C., Wang, W.-W. & Choo, S.-P. 2017, “Coriolus versicolor (Yunzhi) Use as Therapy in Advanced Hepatocellular Carcinoma Patients with Poor Liver Function or Who Are Unfit for Standard Therapy,” The Journal of Alternative and Complementary Medicine, vol. 23, no. 8, pp. 648–52, <https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/acm.2016.0136>

31. Ma, Y., Wu, X., Yu, J., Zhu, J., Pen, X. & Meng, X. 2017, “Can polysaccharide K improve therapeutic efficacy and safety in gastrointestinal cancer? a systematic review and network meta-analysis,” Oncotarget, vol. 8, no. 51, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5687673/>

32. American Heart Association 2016, “About Metabolic Syndrome,” www.heart.org, <https://www.heart.org/en/health-topics/metabolic-syndrome/about-metabolic-syndrome>

33. Yu, Z.-T., Liu, B., Mukherjee, P. & Newburg, D. 2013, “Trametes versicolor Extract Modifies Human Fecal Microbiota Composition In vitro,” Plant Foods for Human Nutrition, vol. 68, pp. 107–12, <https://link.springer.com/article/10.1007/s11130-013-0342-4>

34. Aida, F.M.N.A., Shuhaimi, M., Yazid, M. & Maaruf, A.G. 2009, “Mushroom as a potential source of prebiotics: a review,” Trends in Food Science & Technology, vol. 20, no. 11, pp. 567–575, <https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924224409002295>

35. Pallav, K., Dowd, S.E., Villafuerte, J., Yang, X., Kabbani, T., Hansen, J., Dennis, M., Leffler, D.A., Newburg, D.S. & Kelly, C.P. 2014, “Effects of polysaccharopeptide from Trametes Versicolor and amoxicillin on the gut microbiome of healthy volunteers,” Gut Microbes, vol. 5, no. 4, pp. 458–67, <https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/gmic.29558>

36. Friedman, M. 2016, “Mushroom Polysaccharides: Chemistry and Antiobesity, Antidiabetes, Anticancer, and Antibiotic Properties in Cells, Rodents, and Humans,” Foods, vol. 5, no. 4, p. 80, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5302426/>

37. Li, X., Chen, P., Zhang, P., Chang, Y., Cui, M. & Duan, J. 2019, “Protein‐Bound β‐glucan from Coriolus versicolor has Potential for Use Against Obesity,” Molecular Nutrition & Food Research, vol. 63, no. 7, p. 1801231, <https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/mnfr.201801231>

38. Abdel-Moneim, A.M., Al-Kahtani, M.A., El-Kersh, M.A. & Al-Omair, M.A. 2015, “Free Radical-Scavenging, Anti-Inflammatory/Anti-Fibrotic and Hepatoprotective Actions of Taurine and Silymarin against CCl4 Induced Rat Liver Damage,” M.A. Avila (ed.), PLOS ONE, vol. 10, no. 12, p. e0144509, <https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0144509>

39. Chang, Y., Zhang, M., Jiang, Y., Liu, Y., Luo, H., Hao, C., Zeng, P. & Zhang, L. 2017, “Preclinical and Clinical Studies of Coriolus versicolor Polysaccharopeptide as an Immunotherapeutic in China,” Discovery Medicine, vol. 23, no. 127, pp. 207–219, <https://www.discoverymedicine.com/Yajing-Chang-2/2017/04/coriolus-versicolor-polysaccharopeptide-as-an-immunotherapeutic-in-china/>

40. Wang, K.-L., Lu, Z.-M., Mao, X., Chen, L., Gong, J.-S., Ren, Y., Geng, Y., Li, H., Xu, H.-Y., Xu, G.-H., Shi, J.-S. & Xu, Z.-H. 2019, “Structural characterization and anti-alcoholic liver injury activity of a polysaccharide from Coriolus versicolor mycelia,” International Journal of Biological Macromolecules, vol. 137, pp. 1102–1111, <https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S014181301836834X?via%3Dihub>

41. Ren, Y., Geng, Y., Chen, H., Lu, Z.-M., Shi, J.-S. & Xu, Z. 2018, “Polysaccharide peptides from Coriolus versicolor: A multi-targeted approach for the protection or prevention of alcoholic liver disease,” Journal of Functional Foods, vol. 40, pp. 769–777, <https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464617307235?via%3Dihub>

42. Uthayathas, S., Karuppagounder, S.S., Tamer, S.I., Parameshwaran, K., Degim, T., Suppiramaniam, V. & Dhanasekaran, M. 2007, “Evaluation of neuroprotective and anti-fatigue effects of sildenafil,” Life Sciences, vol. 81, no. 12, pp. 988–992, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17825848/>

43. Ho, C.-S., Tung, Y.-T., Kung, W.-M., Huang, W.-C., Leung, W.-K., Huang, C.-C. & Wu, J.-H. 2017, “Effect of Coriolus versicolor Mycelia Extract on Exercise Performance and Physical Fatigue in Mice,” International Journal of Medical Sciences, vol. 14, no. 11, pp. 1110–1117, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5666542/>

44. Wu, Z., Pang, S., Chen, Xiao-xuan, Yu, Y., Zhou, J., Chen, Xi & Pang, L. 2013, “Effect of Coriolus versicolor polysaccharides on the hematological and biochemical parameters and protection against Aeromonas hydrophila in allogynogenetic crucian carp (Carassius auratus gibelio),” Fish Physiology and Biochemistry, vol. 39, no. 2, pp. 181–190, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22791194/>

45. Yang, B.-K., Kim, G.-N., Jeong, Y.-T., Jeong, H., Mehta, P. & Song, C.-H. 2008, “Hypoglycemic Effects of Exo-biopolymers Produced by Five Different Medicinal Mushrooms in STZ-induced Diabetic Rats,” Mycobiology, vol. 36, no. 1, pp. 45–49, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23997607/>

46. Xian, H., Che, H., Qin, Y., Yang, F., Meng, S., Li, X., Bai, Y. & Wang, L. 2017, “Coriolus versicolor aqueous extract ameliorates insulin resistance with PI3K/Akt and p38 MAPK signaling pathways involved in diabetic skeletal muscle,” Phytotherapy Research, vol. 32, no. 3, pp. 551–60, <https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ptr.6007>

47. Collins, R.A. & Ng, T.B. 1997, “Polysaccharopeptide from Coriolus versicolor has potential for use against human immunodeficiency virus type 1 infection,” Life Sciences, vol. 60, no. 25, pp. PL383–7, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9194694/>

48. Karaman, M., Jovin, E., Malbasa, R., Matavuly, M. & Popović, M. 2010, “Medicinal and edible lignicolous fungi as natural sources of antioxidative and antibacterial agents,” Phytotherapy research: PTR, vol. 24, no. 10, pp. 1473–1481, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20878697/>

49. Donatini, B. 2014, “Control of Oral Human Papillomavirus (HPV) by Medicinal Mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: A Preliminary Clinical Trial,” International Journal of Medicinal Mushrooms, vol. 16, no. 5, pp. 497–8, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25271984/>

50. Matijašević, D., Pantić, M., Rašković, B., Pavlović, V., Duvnjak, D., Sknepnek, A. & Nikšić, M. 2016, “The Antibacterial Activity of Coriolus versicolor Methanol Extract and Its Effect on Ultrastructural Changes of Staphylococcus aureus and Salmonella Enteritidis,” Frontiers in Microbiology, vol. 7, <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4972825/>

51. Kim, B.-L., Lim, K.-O., Han, S.-R., Kim, K.-H. & Oh, T.-J. 2017, “Antimicrobial activities of various extracts of Coriolus versicolor against oral bacteria,” Journal of Korean society of Dental Hygiene, vol. 17, no. 1, pp. 111–122, <https://www.koreascience.or.kr/article/JAKO201711437355415.page>

52. Palacios, S., Losa, F., Dexeus, D. & Cortés, J. 2017, “Beneficial effects of a Coriolus versicolor-based vaginal gel on cervical epithelization, vaginal microbiota and vaginal health: a pilot study in asymptomatic women,” BMC Women’s Health, vol. 17, no. 1, <https://link.springer.com/article/10.1186/s12905-017-0374-2>

53. McCleary, B.V. & Draga, A. 2016, “Measurement of β-Glucan in Mushrooms and Mycelial Products,” Journal of AOAC International, vol. 99, no. 2, pp. 364–373, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26957216/>

54. Fritz, H., Kennedy, D.A., Ishii, M., Fergusson, D., Fernandes, R., Cooley, K. & Seely, D. 2015, “Polysaccharide K and Coriolus versicolor Extracts for Lung Cancer,” Integrative Cancer Therapies, vol. 14, no. 3, pp. 201–11, <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25784670/>

55. Memorial Sloan Kettering Cancer Center 2019, “Coriolus versicolor | Memorial Sloan Kettering Cancer Center,” www.mskcc.org, <https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/coriolus-versicolor>

56. van Steenwijk, H. P., Bast, A., & de Boer, A. (2021). Immunomodulating Effects of Fungal Beta-Glucans: From Traditional Use to Medicine. Nutrients, 13(4), 1333. https://doi.org/10.3390/nu13041333

57. Donatini B. (2014). Control of oral human papillomavirus (HPV) by medicinal mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: a preliminary clinical trial. International journal of medicinal mushrooms, 16(5), 497–498. https://doi.org/10.1615/intjmedmushrooms.v16.i5.80

58. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04667247

59. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04951336

60. Zhong, L., Yan, P., Lam, W. C., Yao, L., & Bian, Z. (2019). Coriolus Versicolor and Ganoderma Lucidum Related Natural Products as an Adjunct Therapy for Cancers: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Frontiers in pharmacology, 10, 703. https://doi.org/10.3389/fphar.2019.00703

 

Написати відгук
Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.