Функціональні Гриби та Хронічне запалення: Повний путівник

Хронічне запалення, часто непомітне на перший погляд, впливає на здоров'я значно глибше, ніж може здатися. Воно часто пов'язане з підвищеним ризиком розвитку діабету 2-го типу, ревматоїдного артриту, різних форм раку, деменції та інших серйозних хронічних захворювань. Такий стан може спричиняти різноманітні проблеми зі здоров'ям, включаючи проблеми з травленням, м'язову слабкість та болі в суглобах, а також психічні розлади, як-от депресія.

В цьому контексті функціональні гриби пропонують природний спосіб боротьби з цим непростим викликом. Вони містять природні сполуки з вираженими протизапальними властивостями, що робить їх цінним доповненням до протизапальної дієти. Традиційно ці гриби використовувалися в народній медицині різних культур для лікування широкого спектру недуг. В сучасному світі вони стають визнаним джерелом нутрієнтів та біологічно активних сполук природного походження.

У наступних розділах статті ми детально розглянемо, як саме функціональні гриби можуть впливати на хронічне запалення та допомогти підтримувати здоров'я на більш глибокому рівні. Ви дізнаєтесь про різноманітність видів функціональних грибів, їх унікальні протизапальні властивості та як їх включення в щоденний раціон може сприяти вашому загальному благополуччю.

Що таке хронічне запалення?

Запалення — це природний захист організму від того, що йому шкодить. Це реакція імунної системи на такі подразники, як інфекції, токсини, травми. Організм намагається знешкодити їх і захистити себе. Спочатку небезпеку розпізнають лейкоцити. Вони рухаються до місця ураження та потрапляють на тканину патогену. Білі клітини крові починають взаємодіяти зі шкідником, викликаючи запалення та імунну відповідь. Коли імунна система отримує сигнал про небезпеку, вона стимулює виділення антитіл і білків, які допомагають місцевим лейкоцитам знешкодити подразник.

Гостре запалення виникає швидко і триває від кількох годин до кількох тижнів. Хронічне запалення — повільний і тривалий процес, який може охоплювати місяці й роки. Ступінь і наслідки хронічного запалення змінюються залежно від причини травми та здатності організму подолати пошкодження і відновитися. Однак цей процес завжди пов'язаний із високим ризиком ускладнень. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВОЗ) вважає хронічне запалення найбільшою загрозою для здоров'я людини.

Тривала запальна реакція організму пошкоджує тканини та органи. З часом це може призвести до пошкодження ДНК, відмирання тканин і внутрішніх рубців. Усе це пов’язано з розвитком низки небезпечних захворювань:

 • рак;
 • захворювання серцево-судинної системи;
 • ревматоїдний артрит;
 • діабет 2 типу;
 • ожиріння;
 • астма;
 • зниження когнітивних функцій і деменція (у літніх людей).

Хронічне запалення вражає майже кожну тканину і систему організму. На початковому етапі симптоми здаються легкими та незначними, але з часом вони погіршуються. Про тривале запалення сигналізує постійна втома, проблеми зі сном, болі в суглобах і м'язах, тривога і депресія, розлади травлення, дерматологічні захворювання, часті інфекції.

Зв'язок кишківника та запалення

Здоров'я кишківника має прямий зв'язок з імунітетом. Стан кишківника та його роботу визначає мікробіом (мікрофлора) — сукупність мікроорганізмів, різних видів бактерій, які живуть в кишківнику. Кишкова мікробіота складається з трильйонів мікроорганізмів. У початкових відділах кишківника переважають лактобактерії, біфідобактерії, бактероїди, фузобактерії. На слизовій оболонці товстої кишки домінують бактероїди, еубактерії, пептострептококи, а також присутні спірохети та кишкові палички.

Мікрофлора кишківника виконує цілу низку функцій. Вона не лише бере участь у процесах травлення, а також сприяє синтезу вітамінів К і групи В, низки мікроелементів, жирних кислот та інших сполук. Крім того, мікробіота кишківника навчає імунну систему функціонувати оптимально, ефективно реагувати на патогени. Вона підтримує виробництво лізоциму, імуноглобулінів, інтерферону, допомагає підтримувати збалансованість імунних клітин TH1, TH2 і TH17. Порушення цього балансу може призвести до надмірних імунних реакцій, алергії, астми або аутоімунних захворювань. Усі ці стани супроводжуються хронічним запаленням.

Корисну шлунково-кишкову мікрофлору визначають як пробіотики. Це переважно бактерії, що належать до родів lactobacillus і bifidobacterium. Вони посилюють імунні функції, допомагають уникати надмірних імунних відповідей та швидше знешкоджувати патогенні мікроорганізми. Збалансована мікрофлора необхідна для ефективної роботи імунітету і запобігання хронічному запаленню.

Імунні клітини та бактерії в кишківнику постійно спілкуються та реагують один на одного, щоб підтримувати здорову імунну діяльність. Зміни в кишкових мікробіомах можуть або сприяти, або перешкоджати змінам імунних функцій. Тому важливо підтримувати здорову мікрофлору кишківника.

Харчування та його вплив на запалення

Дієта має значний вплив на біомаркери запалення. Різні макронутрієнти по-різному впливають на запальний стан. Жири вважаються найвищими, а білки є найменшими індукторами запалення. Вуглеводи необхідні для розвитку здорової імунної системи. Крім того, харчування впливає на мікрофлору кишківника. Дисбактеріоз кишківника, зокрема зменшення кількості Bacteroides та збільшення кількості Firmicutes у кишковому мікробіомі підвищує ризик розвитку запалення. Це пов'язано з підвищенням концентрації медіаторів запалення, що активує експресію гепатоцитів і продукує С-реактивний білок (СРБ), маркер хронічного запалення.

Відомо, що деякі продукти мають протизапальні властивості й сприяють зниженню С-реактивного білка. Це продукти з високим вмістом антиоксидантів і поліфенолів, які пригнічують активність або уповільнюють синтез прозапальних медіаторів. Серед таких продуктів:

 • оливкова олія;
 • листова зелень (капуста, шпинат);
 • помідори;
 • гриби;
 • жирна риба (лосось, сардини та скумбрія);
 • горіхи;
 • фрукти (вишні, чорниці, апельсини).

Крім того, продукти рослинного походження містять велику кількість харчових волокон, якими харчуються корисні бактерії кишківника.

Натомість низка продуктів посилює запалення. Це пов'язано з високим вмістом жирів і доданих цукрів, які підвищують рівень холестерину, сприяють запаленню судин і тромбозу, а також підвищують окисний стрес. Висока калорійність збільшує жирові відкладення, а жирова тканина є ендокринним органом, який суттєво сприяє запальним процесам.

Продукти, які підвищують ризик запалення:

 • рафіновані вуглеводи (білий хліб, випічка);
 • смажена їжа (картопля фрі, котлети);
 • оброблене м’ясо (ковбаси, сосиски).

Більшість досліджень віддають перевагу рослинній дієті над тваринною, щоб знизити рівень запалення. Однак важливо, щоб дієта була збалансованою: у щоденному плані харчування мають бути і жири, і білки, і вуглеводи.

Вплив функціональних грибів на запалення

Функціональні гриби — це різновид грибів, які мають не лише харчові та кулінарні цінності, а й протягом віків використовуються як тоніки та медичні засоби завдяки вмісту біоактивних сполук. У сучасних умовах їх розглядають як функціональні засоби харчування, які забезпечують не лише поживні речовини, а й мають оздоровчі переваги. Зокрема, функціональні гриби містять сполуки, які допомагають організму контролювати хронічне запалення.

Основні властивості функціональних грибів:

 1. Протизапальні. Зменшують запалення, допомагають контролювати хронічне запалення, корисні для лікування запальних станів.
 2. Імуномодулюючі. Підсилюють імунну систему та допомагають їй ефективно працювати проти конкретного подразника. Знижують ризик інфекцій, вірусів.
 3. Антиоксидантні. Нейтралізують вільні радикали, захищають клітини від пошкоджень, знижують ризик хронічних захворювань.
 4. Адаптогенні. Допомагають організму адаптуватися до стресу та захиститися від його негативного впливу, підтримуючи баланс гормонів.
 5. Нейропротекторні. Захищають нервову систему, підтримують цілісність нейронів, допомагають запобігти неврологічним розладам.
 6. Нутрицевтичні. Містять важливі поживні речовини, необхідні для злагодженої роботи організму та загального здоров'я.
 7. Антиглікемічні. Допомагають підтримувати оптимальний рівень цукру в крові, корисні для контролю над диабетом.
 8. Цитотоксичні. Пригнічують ріст шкідливих клітин, зокрема ракових, знижують ризик появи пухлин.
 9. Кардіопротекторні. Знижують рівень холестерину, підтримують здоров'я судин та серця, допомагають запобігти захворювання серцево-судинної системи.
 10. Гастропротекторні. Запобігають запаленню слизової оболонки шлунка, зменшують ризик гастриту і інших шлункових розладів, захищають ШКТ від пошкоджень і запалення.
 11. Гепатопротекторні. Захищають печінку від впливу токсичних речовин, виводять токсичні речовини, знижують ризик захворювань печінки.

До найвідоміших видів функціональних грибів належать Шиїтаке, Рейші, Чага, Їжовик гребінчастий, Траметес різнобарвний, Мейтаке та інші. Кожен із цих грибів володіє одночасно декількома властивостями. Поєднання корисних властивостей робить гриби особливо цінними для підтримки здоров'я і профілактики захворювань. Багатий склад та багатофункціональність продукту сприяє його використанню в лікувальних та профілактичних програмах. Поєднання декількох видів грибів дає ще більше переваг.

Ключові компоненти функціональних грибів

Дієтична і терапевтична цінність функціональних грибів пов'язана з тим, що вони є джерелами багатьох біологічно активних і корисних для здоров'я сполук. Основними з них є такі компоненти:

 1. Полісахариди. Вуглеводи, присутні в грибах, представлені моносахаридами (глюкоза, фруктоза, галактоза), спиртовими цукрами (манітол), олігосахаридами (трегалоза, малезитоза) і полісахаридами. Ці сполуки класифікуються як харчові волокна. Полісахариди забезпечують специфічні міжклітинні взаємодії та імунологічні реакцій: утворюють клітинні поверхні та мембрани. При введенні в організм полісахариди зменшують запалення, підвищують репаративні процеси, гальмують ріст пухлин. Вміст β-глюканів у грибах коливається від 3,79% для кордицепса до 60,79% для траметеса різнобарвного. Гриб шиїтаке також є багатим джерелом β-глюканів. Кордицепс також містить унікальну азотну сполуку кордиципін.
 2. Білки. Найважливіші біоактивні білки грибів включають лектини (глікопротеїни), імуномодулюючі білки та білки з ферментативною активністю, наприклад, нуклеази, рибонуклеази, лакказа та ерготіонеїн. Білок, який міститься в грибах, характеризується високим вмістом незамінних амінокислот і глутамінової кислоти, аспарагінової кислоти або аргініну. Їм найчастіше приписують протизапальну, гіпотензивну, антиоксидантну, протипухлинну, противірусну та антибактеріальну дію. Найвищий вміст білка (більше 20%) мають їжовик гребінчастий, кордицепс і шиїтаке.
 3. Жирні кислоти. Близько 52–87% жиру, який міститься у грибах, складається з ненасичених жирних кислот (НЖК), таких як олеїнова і лінолева. Вони здатні зменшити вироблення речовин, пов'язаних із запаленням, зокрема ейкозаноїдів і цитокінів. Кордицепс і шиїтаке містять найбільшу кількість жирних кислот.
 4. Поліфеноли (фенольні сполуки). Фенольні сполуки, які присутні в грибах, виявляють сильні антиоксидантні властивості. Вони пригнічують вільні радикали та обмежують розкладання перекису, поглинають активні форми кисню та блокують дію металів під час каталізації реакцій окиснення. Таким чином поліфеноли захищають клітини від пошкодження, допомагають уникнути запалення та мають протиракову дію. Гриб чага має найбільший вміст поліфенолів. Велику кількість фенольних сполук містить їжовик гребінчастий.
 5. Індольні сполуки. Ці сполуки особливо сильно впливають на імунну та нервову системи. Похідні індолу, виявлені в грибах, включають галюциногенні (псилоцибін), а також негалюциногенні сполуки (триптофан). Ці компоненти можуть підвищити активність інтерферонів, які володіють противірусною, антибластомною, протипухлинною, імуностимулюючою активністю. Гриб лисичка містить L-триптофан.
 6. Терпени і терпеноїди. Надають протизапальну дію, зменшують секрецію прозапальних цитокінів та медіаторів запалення оксиду азоту (NO) і простагландину. Гриби рейші та чага багаті на терпеноїди.
 7. Вітаміни та мінерали. Гриби містять переважно жиророзчинні вітаміни, включаючи А і Е, а також вітамін D2 (ергокальциферол) і провітамін D2 (ергостерин). Крім того, лікарські гриби є хорошим джерелом водорозчинних вітамінів групи В (В1, В2, В3, В6, В9, В12) і вітаміну С. Лікарські гриби багаті цінними мінеральними елементами, зокрема K, P, Na, Ca та Mg, а в менших кількостях Cu, Zn, Fe, Mo та Cd. Такий склад наділяє гриби антиоксидантними та протизапальними властивостями. Шиїтаке багатий на вітаміни А, Е, С, їжовик гребінчастий містить багато вітамінів групи В, чага і кордицепс,  крім вітамінів групи В,  також містять вітамін D і вітамін К відповідно.

Хімічний профіль лікарських грибів змінюється залежно від виду, штаму, умов культивування (культивування чи вирощування в дикому вигляді), ступеня зрілості.

Топ-7 грибів для боротьби з хронічним запаленням

Їжовик гребінчастий (Hericium erinaceus): містить біоактивні речовини що знижують хронічне запалення запалення в мозку, кишечнику, жирових тканинах, і покращує регуляцію рівня цукру в крові.

Рейші (Ganoderma lucidum): Має антиоксиданти та антизапальні компоненти, які допомагають полегшувати симптоми астми, запалення в кишечнику, хронічні процеси запалення в шкірі (екзема, атопічний дерматит)

Чага (Inonotus obliquus): Містить полісахариди, терпеноїди та бетулінову кислоту, які модулюють імунну систему і знижують оксидативний стрес. Стимулює вироблення протизапальних молекул. Inonotus obliquus послаблює спричинене гістаміном запалення мікросудин.

Траметес різнобарвний (Trametes versicolor): Традиційно використовується для лікування запальних захворювань, зокрема ревматоїдного артриту. Гриб багатий біологічно активними речовинами, такими як тритерпеноїди, феноли та стерини, які, як було показано, пригнічують процес запалення.

Кордицепс (Cordyceps sinensis та Cordyceps militaris): Містять біоактивні сполуки, які мають протизапальні властивості. Ці біоактивні сполуки включають кордицепін, полісахариди та ергостерин. У одному дослідженні 2019 року дослідники виявили, що кордицепін зменшив патологію суглобів, синовіальне запалення та біль у щурів і людей з ревматоїдним артритом.

Кордицепс традиційно використовується для підтримки функції легенів і може бути корисним для людей із респіраторними захворюваннями, які включають запалення, такими як астма або хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).

Одне дослідження показало, що кордицепс покращує здоров’я легенів, відіграючи захисну роль у фіброзі легенів, борючись із запаленням. Інше дослідження підтвердило, що гриб ефективно бореться із запаленням дихальних шляхів, діючи як природний засіб від ХОЗЛ.

Інше дослідження вивчало вплив кордицепіну на ревматоїдний артрит (РА). Результати показали, що кордицепін пригнічує маркери запалення, пов'язані з артритом. Це свідчить про те, що активні компоненти Cordyceps Sinensis можуть ефективно боротися з симптомами артриту, включаючи біль у суглобах, набряки та скутість.

Мейтаке (Grifola frondosa): Містить біоактивні сполуки, такі як бета-глюкани та ерготіонеїн, які модулюють імунну систему і знижують вироблення запальних молекул в організмі. Майтаке або Grifola frondosa також є одними з найкращих грибів проти запалення.  

Майтаке протидіє запаленню при гепатиті.  У 2021 році в експерименті на тваринах було досліджено вплив екстракту гриба майтаке на запальні процеси, пов’язані з гепатитом. Результати показують, що гриби маїтаке мають протизапальні властивості, оскільки миші, які отримували їх, мали нижчий рівень запалення, ніж контрольна група.

Біоактивні компоненти майтаке зменшують запалення. Протизапальні властивості о-орселінальдегіду, природної речовини, що міститься в Grifola frondosa, були досліджені в дослідженні 2021 року. Результати показали, що о-орселінальдегід є одним із найефективніших медіаторів запалення, який значно пригнічує запальні реакції в астроцитах і мікроглії. Крім того, о-орселінальдегід запобігає активації NF-B (маркера запалення) у клітинах мікроглії.

Шиїтаке (Lentinula edodes): Відомий своїми потенційними антизапальними властивостями, зокрема сприяє зменшенню запалення та модулює імунну систему.

Гриби Шиїтаке містять біоактивну сполуку під назвою Лентинан, яка була вивчена на предмет її потенційної здатності виявляти протипухлинну дію. Дослідження показали що лентинан стимулює імунну функцію, посилює виробництво природних клітин-кілерів і Т-клітин і зменшує запалення в організмі. Деякі дослідження показали, що лентинан може допомогти боротися з ростом ракових клітин, особливо у пацієнтів з певними видами раку, такими як рак молочної залози, шлунка та колоректальний рак.

Шиїтаке модулює імунну систему. Модуляція імунної системи може допомогти боротися із запаленням, регулюючи імунну відповідь організму та зменшуючи виробництво прозапальних молекул.

Наукові дослідження протизапальних властивостей грибів

Сучасні дослідження підтверджують протизапальні властивості функціональних грибів. Оскільки дефіцит антиоксидантів, вітамінів і мікроелементів знижує здатність організму усувати запалення, то вживання грибів цю здатність підвищує, пояснює автор наукових досліджень Божена Мушинська.

У дослідженні «Гриби: потенційне природне джерело протизапальних сполук для медичного застосування» вчені розглядають різні види біоактивних компонентів гриби і вплив цих сполук на запалення. Вони доходять висновку, що екстракти функціональних грибів можна використовувати як імуномодулятори, а також протипухлинні, антиоксидантні, антибактеріальні та противірусні засоби. Багато біологічно активних сполук, що містяться в грибах, мають значні протизапальні властивості. Цей огляд демонструє важливість грибів як потенційних джерел для виробництва природних протизапальних сполук різної хімічної структури.

Дослідження «Лікарські гриби: їх біоактивні компоненти, харчова цінність та застосування у виробництві функціональних харчових продуктів» більш детально вивчає склад функціональних грибів. Науковці пишуть, що завдяки високому вмісту біологічно активних сполук гриби вважаються харчовими продуктами нового покоління. Біологічно активні речовини, що містяться в грибах, виявляють протипухлинну, антиоксидантну, протидіабетичну та імуномодулюючу дію. Крім того, ці гриби завдяки високій антиоксидантній активності прискорюють метаболізм, допомагають боротися із зайвою вагою, уповільнюють процеси старіння.

Величезні лікувальні властивості грибів ще до кінця не вивчені. Вчені продовжують працювати над вивченням детальних механізмів впливу цих продуктів на організм людини.

Гриби в раціоні та щоденному вживанні

Існує ціла низка різних способів додати гриби до свого раціону. Їх можна споживати у вигляді добавок (порошки, таблетки), екстрактів, настоянок. Деякі з них можна вживати в їжу свіжими, а сушеними використовувати для приготування чаю.

Порошок екстракту. Є одним із найуніверсальніших та найефективніших способів прийому лікарських грибів. Крім того, це ще й економно. Порошки доступні в різних видах і виробляються за допомогою спиртової екстракції, водної екстракції або обох видів. Їх легко додавати в каву, чай, смузі, суп, салат або будь-яку іншу їжу. Багато функціональних грибів мають нейтральний або землистий смак і добре смакують. Деякі види, як-от кордицепс або рейші, можуть більш чіткі смаки, але аромат легко замаскувати в смузі або інших стравах.

Капсули. Капсули найвищої якості містять лише чистий порошок екстракту грибів. Їх легко вживати й транспортувати. Варто обирати капсули з чистим екстрактом, без допоміжних речовин. Також слід враховувати, з чого зроблена оболонка капсули. Шукайте натуральні капсули.

Настоянки. Настоянка — це рідкий екстракт гриба. Найчастіше це спиртова екстракція, яка допомагає активувати адаптогени.

Свіжі гриби. Такі гриби, як вешенка та їжовик гребінчастий, мають як лікувальну, так і кулінарну цінність. Щоб отримати корисні речовини, гриби треба приготувати, піддати термічній обробці. Не можна їсти їх сирими, оскільки міцні клітинні стінки організм не може правильно перетравити.

Сушені гриби. Висушені плодові тіла використовуються як сировина для приготування порошків екстракту грибів. Найкращий спосіб використання сушених грибів – це приготування гарячої водної екстракції шляхом приготування чаю. Також можна зробити спиртову або подвійну екстракцію, замочивши плодові тіла в спирті на кілька днів. Просте вживання сушених грибів (у цільному вигляді або в порошку) не принесе максимальної користі для здоров’я, оскільки корисні сполуки не будуть біодоступними.

 Також існують грибні продукти, такі як грибна кава, грибний білковий порошок, грибний колаген, грибні еліксири тощо. Якщо вони містять ефективні дози грибів, правильно зібраних та підготовлених, то також можуть бути корисними.

У багатьох випадках цілі свіжі гриби є найменш ефективним способом отримати користь від цієї групи продуктів. Це пояснюється тим, що  такі сполуки як хітин, які утримують важливі полісахариди, є неперетравлюваними. 

Напій з грибів для контролю запалення

Комбінація грибів Рейші, Чага та Траметесу різнобарвного — це потужна порція корисних сполук для контролю запалення і підтримки здоров'я. Для приготування напою візьміть по 0,5 ч.л. порошку кожного з грибів, залийте 200 мл окропу та розмішайте.

Користь цього напою забезпечують властивості кожного з компонентів:

 • Рейші відомий своїми протизапальними властивостями. Він містить унікальні полісахариди та терпеноїди, які сприяють зниженню запалення в організмі та підтримують імунну систему.
 • Чага відома своєю здатністю підтримувати імунну систему та регулювати реакцію організму на стрес. Гриб також містить біоактивні сполуки, які сприяють зниженню рівня запалення.
 • Траметес різнобарвний володіє вражаючими імуномодулюючими та протизапальними властивостями. Містить полісахариди, зокрема бета-глюкани, які відіграють ключову роль у модуляції імунної системи та мають потенціал у зменшенні хронічного запалення.

Поєднання цих трьох компонентів забезпечує комплексний підхід до зниження запалення. Комбінація грибів впливає на різні аспекти імунної системи, а також діє синергетично для посилення загального протизапального ефекту. Для людей, які шукають природні, натуральні методи управління запаленням та підтримки здоров'я, цей напій буде вдалим вибором.

Для здорових людей, які хочуть отримати користь від грибів для зміцнення імунітету, когнітивних здібностей або підвищення енергії, оптимальна доза становить 2-6 г порошку на день. Перед тим, як вживати вищі дози з лікувальною метою, важливо порадитися з лікарем.

Потенційні ризики та протипоказання

Дослідження показали, що їжовик гребінчастий, кордицепс і гриби рейші зазвичай безпечні та добре переносяться, якщо люди приймають їх у формі добавок. Однак для деяких людей вони можуть мати побічні ефекти.

Серед побічних ефектів, які можуть бути пов'язані з вживанням функціональних грибів, може спостерігатися алергічна реакція. Це викликано підвищеною чутливістю до компонентів продукту. У рідкісних випадках у людей може з’явитися висип на шкірі під час споживання сирого шиїтаке або контакту з ним. Використання порошкоподібних екстрактів гриба протягом тривалого періоду може викликати інші побічні ефекти, включаючи розлад шлунка та чутливість до сонячного світла.

Якщо йдеться про використання біодобавок, які містять не тільки гриби, а й додаткові компоненти, важливо упевнитися, що вони не викликають алергії. Також при регулярному вживанні лікарських препаратів перед початком прийому грибів необхідна консультація лікаря.

Функціональні гриби вважаються безпечними для використання. Однак особливості їхнього впливу на організм продовжують досліджуватися.

Функціональні гриби — унікальний продукт, який містить цілу низку біоактивних сполук. Ці компоненти забезпечують протизапальну, антиоксиданту, антибактеріальну, противірусну дію. Вони допомагають знизити окисний стрес та запобігти захворюванням, пов'язаним із хронічним запаленням. Щоб отримати максимальну користь для здоров'я, гриби вживають у формі порошку екстракту або настоянки. Людям із гіпертензією та порушеннями згортання крові такі добавки не рекомендовані. Для решти людей функціональні гриби є безпечними, проте консультація з лікарем зробить прийом продукту більш безпечним та ефективним.

Застереження

Ця стаття не є рекомендацією з лікування, встановлення діагнозу або медичної консультації. Вміст носить суто інформативний характер. Зверніться за роз'ясненнями та консультацією до вашого лікаря або відповідного фахівця в галузі охорони здоров'я.

Інформація про певні продукти, наведені у ній, не можуть використовуватися для діагностики, лікування усунення симптомів або запобіганню захворювань.

Джерела:

Anti-inflammatory properties of edible mushrooms: A review. Bożena Muszyńska, Agata Grzywacz-Kisielewska, Katarzyna Kała, Joanna Gdula-Argasińska. Food Chemistry: 15 March 2018, Pages 373-381.

Gut Health and Medicinal Mushrooms: Exploring the Gut-Immune Connection. Dr. Chil Khakham MBA, NMD. Rupa Health. 2023. October 9.

Medicinal Mushrooms: Their Bioactive Components, Nutritional Value and Application in Functional Food Production—A Review. Paulina Łysakowska, Aldona Sobota,* and Anna Wirkijowska: PubMed. 2023 Jul; 28(14): 5393.

Medicinal Mushrooms (PDQ®)–Health Professional Version: NIH. January 13, 2023.

Medicinal Mushrooms: Past, Present and Future. Shuting Chang, John Buswell: PubMed. 2023:184:1-27.

Medicinal mushrooms as a source of antitumor and immunomodulating polysaccharides. S.P. Wasser: PubMed. 2002. Nov; 60(3):258-74.

Mushrooms: A Potential Natural Source of Anti-Inflammatory Compounds for Medical Applications. Elsayed A. Elsayed, Hesham El Enshasy, Mohammad A. M. Wadaan, Ramlan Aziz: PubMed. 2014; 2014: 805841.

Reishi Mushroom. Annie Stuart: WebMD. May 30, 2023.

Role of the Microbiota in Immunity and Inflammation. Yasmine Belkaid, Timothy W. Hand. Volume 157, Issue 1, 27 March 2014, Pages 121-141.

Shiitake Mushrooms: Health Benefits, Nutrition, and Uses. Jabeen Begum: WebMD. September 19, 2022.

Написати відгук
Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.